Zapisy monitoringu pomocnym dowodem - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Sosnowcu

Wiadomości

Zapisy monitoringu pomocnym dowodem

Data publikacji 28.06.2019

Dzięki rozbudowanemu systemowi monitoringu ( zarówno miejskiego jak i tego pozostającego we władaniu osób i przedsiębiorców prywatnych) możliwe jest rozwikłanie wielu spraw. Dotyczy to zarówno typowania sprawców zdarzeń kryminalnych jak i ustalania przebiegu zdarzeń drogowych. Sosnowieccy policjanci niemal w każdej sprawie kryminalnej zabezpieczają tego typu zapisy. Czy są one pomocne? W wielu sprawach okazują się kluczowe, bądź decydują o ustaleniu sprawcy.

Tylko w ostatnich dniach policjanci dzięki zabezpieczonym zapisom monitoringu ustalili w krótkim czasie sprawców kilku poważnych przestępstw. Jednym z bardziej nagłośnionych przypadków jest ustalenie sprawcy zniszczenia jednego z przejść podziemnych w centrum miasta. Wandal namalował graffiti na świeżo odnowionej ścianie przejścia. Dewastację zgłoszono kilka dni po jej dokonaniu, a kryminalni od razy wiedzieli kto jest sprawcą- jego wizerunek był doskonale znany sosnowieckim policjantom. Okazał się nim mężczyzna, który dokonał zniszczenia przejścia dzień przed tym, jak dokonał dużo poważniejszego przestępstwa. Dopuścił się mianowicie rozboju na jednej z mieszkanek Sosnowca. Sprawa rozboju również została rozwiązana bardzo szybko m. in. dzięki zapisowi z monitoringu, na którym było dokładnie widać całość zajścia. Widać na nim, jak sprawca wyrywa torebkę kobiecie i by tego dokonać, dotkliwie ją bije. Zdarzenie trwało zaledwie kilka sekund, jednak dokładne odtworzenie jego przebiegu możliwe było dzięki zapisowi. Za dokonanie tego przestępstwa, po zgromadzeniu przez śledczych kompletnego materiału dowodowego,  22 - latek jeszcze tego samego dnia został zatrzymany przez policjantów, usłyszał zarzuty, a sąd zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu na 3 miesiące.

Zapisy monitoringu okazały się niebywale pomocne także w wielu innych sprawach. Dzięki bardzo rozbudowanej sieci kamer ( zarówno monitoringu miejskiego jak i tych należących do osób i przedsiębiorców prywatnych ) niemal do każdej sprawy kryminalnej zabezpieczane są ich zapisy. W wielu sprawach okazują się kluczowe dla szybkości ustalenia sprawcy. Oczywiście niemal nigdy nie pozostają jedynym dowodem w sprawie, jednak znacznie ułatwiają i przyspieszają proces wykrywczy. Sprawca, który dokonuje przestępstwa w jednej części miasta i uważa, że uda mu się niepostrzeżenie przemieścić się na drugi jego kraniec, lub je opuścić, najprawdopodobniej nie jest świadom skali rozbudowania systemów monitoringu. Kamery są na budynkach, ulicach i siedzibach firm. Rejestrują prywatne posesje, miejsca publiczne i dokonują rejestracji podróży samochodem ( zapisy te, przesyłane na skrzynkę Stop Agresji Drogowej bardzo często pomagają dyscyplinować agresywnych piratów drogowych). Urządzenia rejestrujące są także w środkach komunikacji miejskiej i taksówkach. To właśnie dlatego tak często zwracamy się z apelem do osób, które są w posiadaniu takich zapisów. Pomagają one w poszukiwaniach osób zaginionych i sprawców przestępstw. Pomagają odtworzyć przebieg zdarzeń drogowych. To między innymi dzięki nim, oraz dzięki wytrwałej i mozolnej pracy policjantów analizujących ich zapisy, stopień wykrywalności wszystkich przestępstw, w tym tych najpoważniejszych, stale rośnie.