Wiadomości

"Przyjazne patrole" wyjechały na ulice Sosnowca

Data publikacji 07.03.2016

W Sosnowcu ruszył program „Schronienie na lata to dom, mama, tata”. To inicjatywa, o której realizację długo zabiegali zarówno policjanci, jak i pracownicy sosnowieckiego MOPS-u. Starania jednak się opłaciły i na ulice ruszyły patrole złożone z policjantów i pracowników ośrodka pomocy społecznej. Razem pojawią się tam, gdzie przez przemoc lub zaniedbania opiekuńcze może być zagrożone bezpieczeństwo dziecka.

Współpraca Wydziału Prewencji KMP w Sosnowcu z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w zakresie opracowania projektu „Schronienie na lata to dom, mama, tata” rozpoczęła się w II połowie 2014 roku. Projekt pisali pracownicy MOPS, konsultując jego założenia z sosnowieckimi policjantami zajmującymi się szeroko pojętą profilaktyką. Rekomendacji do jego założeń i kontynuowania współpracy udzielił ówczesny Komendant Miejski Policji w Sosnowcu - mł.insp. Andrzej Poprawa. Projekt „Schronienie na lata to dom, mama, tata” został złożony w 2014 roku przez Miasto Sosnowiec, jako wniosek o dofinansowanie w ramach Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej”. Został pozytywnie oceniony przez Zespół Wojewody Śląskiego i przesłany – jako jeden z siedmiu projektów z terenu województwa śląskiego – do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Tam jednak nie uzyskał dofinansowania. W związku z brakiem środków finansowych, projekt nie został wdrożony do realizacji.

W 2015 roku powrócono do współpracy przy projekcie, zakładając jego realizację w 2016 roku. Tym razem środki na jego realizację miało przekazać miasto Sosnowiec. Niektóre aspekty finansowe związane z projektem konsultowano również z Zespołem Finansów i Zaopatrzenia KMP w Sosnowcu.

Podstawowym założeniem projektu jest monitoring w rodzinach w których może być zagrożone bezpieczeństwo dziecka (przemoc, zaniedbania opiekuńcze). Pracownicy MOPS wspólnie z policjantami dzielnicowymi wytypują rodziny, które objęte zostaną monitoringiem. „Przyjazny patrol”, w skład którego ma wchodzić pracownik MOPS oraz policjant dzielnicowy, będzie „odwiedzać” wytypowane rodziny w piątki i soboty w godzinach popołudniowo - wieczornych . W wyjątkowych sytuacjach „przyjazny patrol” może być kierowany do wsparcia przy interwencjach policyjnych związanych z przymusowym (interwencyjnym) odebraniem dziecka lub związanych z przemocą w rodzinie, w której jest potrzeba zabezpieczenia dziecka. Może to być istotną pomocą dla policjantów z patrolu prewencji, który będzie wówczas mógł skupić swą uwagę na sprawcy i ofierze przemocy, będąc pewnym, że „przyjazny patrol” zajmie się profesjonalnie dzieckiem, które wymaga pomocy.

Powrót na górę strony