Akcja „Twoje Światła-Nasze Bezpieczeństwo” - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Sosnowcu

Wiadomości

Akcja „Twoje Światła-Nasze Bezpieczeństwo”

Data publikacji 21.10.2019

W naszym mieście już od 15.10.2019 do 15.12.2019 w wyznaczonych dniach będzie można korzystać z bezpłatnego sprawdzenia oświetlenia pojazdów na stacjach diagnostycznych działających pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego oraz zrzeszonych w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów. W Sosnowcu będzie to stacja przy ul. Naftowej –w ramach akcji jej pracownicy będą wykonywać tego rodzaju badania bezpłatnie.

Wzorem lat ubiegłych, kierujący będą mogli w określonych dniach bezpłatnie sprawdzać oświetlenie pojazdów na stacjach diagnostycznych działających pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego oraz zrzeszonych w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów. Kampania została zainicjowana przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wspólnie z Instytutem Transportu Samochodowego. Partnerami przedsięwzięcia są: Komenda Stołeczna Policji, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, Przemysłowy Instytut Motoryzacji, a także Firma Neptis S.A. – operator znanego wśród kierowców komunikatora Yanosik. Inspiracją do działań, prowadzonych na rzecz właściwego oświetlenia, były występujące w ruchu drogowym niekorzystne zjawiska związane z pogarszającą się widocznością w okresie jesienno-zimowym. Na prawidłowe działanie świateł wpływ mają, poza ich ogólnym stanem technicznym, takie czynniki, jak: właściwe ustawienie wysokości świateł, prawidłowy rozkład granicy światła i cienia oraz natężenie emitowanego światła. Wówczas mamy dużo większe szanse na właściwą reakcję, która może ostatecznie zdecydować czy dojdzie do potrącenia, czy też będziemy mogli temu zapobiec. To nie tylko kwestia zaniedbania technicznego, które może się skończyć upomnieniem ze strony policjanta czy diagnosty, ale w wielu momentach sprawa życia i śmierci. W dzień światła pełnią rolę oznaczenia pozycji pojazdu na drodze, a po zapadnięciu zmroku ich rolą jest również oświetlenie drogi przed pojazdem i, co istotne, innych nieoświetlonych przeszkód, czy osób pieszych poruszających się drogą. Nieprawidłowo ustawione oświetlenie w pojeździe może skutkować niedostatecznym oświetleniem drogi, albo prowadzić do oślepienia innych kierowców, czy pieszych. Te informacje i wiedza powinny trafić do wszystkich zmotoryzowanych. Dzięki temu wielu kierowców, za pośrednictwem środków masowego przekazu, zostanie poinformowanych o możliwości bezpłatnego ustawienia świateł swojego auta w niektórych stacjach kontroli pojazdów, które biorą udział w akcji. W ten sposób wspólnie i realnie zwiększamy bezpieczeństwo na naszych drogach.

Podobnie jak w ubiegłym roku, każdy kierowca w wyznaczonych dniach będzie mógł  bezpłatnie sprawdzić stan oświetlenia swojego auta, udając się na wyznaczoną stację kontroli pojazdów. Kilkuminutowe badanie da nam pewność, że np. podczas jazdy nie będziemy oślepiać światłami innych kierowców, co przyczyni się do poprawy naszego bezpieczeństwa na drodze. Badania odbędą sie w dniach 26.10.2019, 16.11.2019 23.11.2019. Bezpłatne sprawdzenie w Sosnowcu będzie można wykonać na stacjach:

  • przy ul. Naftowej , 
  • przy ul. Kosynierów
  • przy ul. Mikołajczyka

Ponadto, policjanci ruchu drogowego w wybranych terminach będą prowadzili działania kontrolno-prewencyjne, podczas których zwrócą szczególną uwagę na światła pojazdu.