Znów zbyt wielu nietrzeźwych za kierownicą - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Sosnowcu

Wiadomości

Znów zbyt wielu nietrzeźwych za kierownicą

Data publikacji 26.04.2017

W ostatnich dniach na ulicach naszego miasta doszło do kilku zdarzeń drogowych, których sprawcami byli nietrzeźwi kierowcy. Niektórzy z nich byli już karani w przeszłości za jazdę „ na podwójnym gazie”. Mimo regularnie prowadzonych, intensywnych kontroli, okazuje się, że często nawet orzeczony przez Sąd zakaz prowadzenia pojazdów nie odstręcza niektórych od zasiadania za kierownicą „po kieliszku”.

W ciągu ostatnich kilku dni na ulicach Sosnowca zatrzymano kilku nietrzeźwych kierowców, którzy spowodowali różnego rodzaju zdarzenia drogowe. Na szczęście skończyło się na uszkodzeniach pojazdów czy też infrastruktury drogowej, jednak niepokojący jest fakt, że w niektórych przypadkach kierujący nie mieli uprawnień do kierowania, bowiem zostały im one odebrane już w przeszłości- właśnie za jazdę pod wpływem alkoholu. Najczęściej nie zdają sobie oni sprawy, że w takim przypadku grozi im również odpowiedzialność za złamanie zakazu sądowego. Kodeks karny przewiduje za to przestępstwo karę do 3 lat pozbawienia wolności.

W walce z nietrzeźwymi kierowcami bardzo wspomagają policjantów mieszkańcy naszego miasta. Na szczęście zgłoszenie policjantom o kierującym " na podwójnym gazie" przestało być w najbliższym środowisku traktowane jako godzien potępienia donos. Jest postrzegane raczej już jako odpowiedzialna postawa obywatela, który nie godzi się na to, by pijani kierowcy powodowali wypadki- często są bardzo poważne w skutkach. Być może ta zmiana postrzegania zjawiska zgłaszania o takich przypadkach wynika z faktu, iż w mediach codziennie znaleźć można informacje o tragediach, które spowodowali nietrzeźwi kierujący. Niezwykle rzadko okazuje się, że informacje przekazane przez świadków nie znajdują potwierdzenia. Najczęściej po przeprowadzeniu badania okazuje się, że kierujący faktycznie wsiadł do swego pojazdu po spożyciu, nierzadko sporej ilości alkoholu. Pamiętajmy, że każde tego rodzaju zgłoszenie może zapobiec tragedii i jest przejawem naszej wspólnej dbałości o bezpieczeństwo- również naszych najbliższych.