Para wyłudzała kredyty na tzw. „słupy” - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Sosnowcu

Wiadomości

Para wyłudzała kredyty na tzw. „słupy”

Data publikacji 12.02.2017

Wydział do walki z przestępczością przeciwko mieniu sosnowieckiej komendy, prowadzi sprawę szeregu wyłudzeń i oszustw dokonywanych na skodę banków i firm pożyczkowych. W poszczególnych instytucjach finansowych, różne osoby zaciągały zobowiązania, które później nie były spłacane. Kilka pozornie niezwiązanych ze sobą zdarzeń, dzięki działaniom policjantów, zaczęło się jednak układać w całość. Okazało się , że za szeregiem odrębnych przestępstw, stoją te same osoby - mężczyzna i kobieta.

Sosnowieccy policjanci zwalczający przestępczość przeciwko mieniu prowadzili szereg spraw dotyczących wyłudzeń na szkodę różnych banków i instytucji pożyczkowych z terenu śląska. Chociaż początkowo spraw nie łączono, śledczy przypuszczali, że czyny te mogą mieć jakiś wspólny mianownik. Żmudne ustalenia potwierdziły wreszcie przypuszczenia mundurowych- mimo, że pożyczkobiorcami były różne osoby, całym procederem, kierowały te same osoby-kobieta i mężczyzna. Organizatorami i pomysłodawcami przestepczej działalności byli 27-letnia mieszkanka Sosnowca oraz 33-latek bez stałego miejsca pobytu - również pochodzący z Sosnowca.

Ustalenie ich personaliów okazało się dopiero połową sukcesu. Sporo pracy policjanci włożyli również w ich namierzenie. Para wciąż zmieniała miejsca pobytu, wynajmując mieszkania na obszarze całego Śląska. Kiedy sprawcy zostali zatrzymani, usłyszeli zarzuty dokonania szeregu wyłudzeń kredytów i pożyczek, zaciągniętych na dane podstawionych osób (tzw. „słupów”) Pokrzywdzeni, to banki i różnego rodzaju instytucje finansowe. Z dotychczas zgromadzonego materiału dowodowego wynika, że sprawcy wyłudzili od nich pieniądze w łącznej kwocie blisko 140 tysięcy złotych. Zaznaczyć należy, że sprawa jest rozwojowa. Już wiadomo, że parze zostaną wkrótce przedstawione kolejne zarzuty. Prokurator nadzorujący postępowanie objął 33-latka policyjnym dozorem. Za popełnione przestępstwa sprawcom może grozić do 8 lat więzienia.