Wiadomości

Sosnowieccy policjanci wspierają budowę hospicjum

Data publikacji 18.01.2017

Komendant Miejski Policji w Sosnowcu insp Dominik Łączyk zdecydował o włączeniu się w akcję informacyjną na temat możliwości przekazania 1% podatku na rzecz budowy sosnowieckiego Hospicjum. Ulotki i plakaty zachęcające do przekazania procentu podatku na hospicjum trafią do wszystkich Komisariatów i Wydziałów KMP w Sosnowcu. O podjęciu akcji informującej na rzecz tego akurat beneficjenta zdecydowały sygnały, jakie często docierają do sosnowieckich policjantów podczas pełnionej przez nich służby.

Nie ustają wysiłki sosnowieckiego hospicjum, aby pozyskać środki na dokończenie budowy nowej placówki – pierwszego stacjonarnego hospicjum w Zagłębiu, które wspomoże najciężej chorych mieszkańców naszego miasta. O ile znajdą się sponsorzy, którzy przekażą pieniądze w formie datków i 1% podatku, hospicjum zostanie otwarte już 2 listopada. W akcję informującą o możliwości przekazania 1% podatku i podjęcia innych form wsparcia hospicjum włączył się Komendant Miejski Policji w Sosnowcu insp. Dominik Łączyk. Ulotki i plakaty zachęcające do przekazania procentu podatku na hospicjum trafią do wszystkich komisariatów i wydziałów KMP w Sosnowcu.

"W życiu zderzyłem się z chorobą nowotworową swoich najbliższych i wiem, jak ważne jest wsparcie hospicjum. Będę starał się rozpropagować tę inicjatywę wśród policjantów i ich rodzin oraz informować, że na ten właśnie cel mogą przekazać swój 1%. Policja służy lokalnemu społeczeństwu i widzi jego problemy – można powiedzieć, że poparcie tej inicjatywy wynika nie tylko z porywu serca, ale i rozsądku i stanu wiedzy. Jako Policja chętnie włączamy się w wiele akcji profilaktycznych ale i także charytatywnych" – powiedział insp. Łączyk.

Na potrzeby hospicjum Miasto Sosnowiec (za 1% wartości) przekazało budynek dawnej szkoły przy ul. Hubala-Dobrzańskiego 131. W lipcu podpisano i wmurowano akt erekcyjny, a od października ruszyła przebudowa obiektu wraz z dobudowaniem nowej części. Opiekę i pomoc znajdzie tu 25 chorych w systemie całodobowym i kolejnych kilkudziesięciu w salach pobytu dziennego i oddziale rehabilitacji. Hospicjum wspomoże też chorych, którzy po operacji są szybko wypisywani ze szpitala, a muszą nauczyć się żyć z nowym obciążeniem, np. stomią. Kilkudniowy pobyt pozwoli im dojść do siebie oraz wyposaży w wiedzę niezbędną do godnego życia. Nowy budynek pomieści też biura, centrum wolontariatu, blok żywienia i wypożyczalnię sprzętu. Na zewnątrz przygotowany zostanie piękny park z alejkami, oczkiem wodnym, altaną i fontanną oraz spory parking. W dalszym ciągu pacjenci będą też wspomagani opieką domową – obecnie z tej formy korzysta już ponad 150 osób.

Koszt całej inwestycji to ponad 9,5 miliona, z których 5,5 mln pochodzi ze środków z Unii Europejskiej. Choć większość brakujących środków jest już zebrana jednak ciągle potrzeba ok. miliona złotych. Środki na budowę Hospicjum przekazał też Ksiądz Biskup Diecezji Sosnowieckiej dr Grzegorz Kaszak, który z uwagą śledzi postępy przy powstawaniu nowej placówki.

Aby przekazać 1% swojego podatku wystarczy w roczne zeznanie podatkowe wpisać numer KRS 0000056797. Pomóc można też przelewając dowolną kwotę na konto hospicjum lub biorąc udział w wydarzeniach kulturalnych, z których dochód przeznaczony jest na budowę i wyposażenie placówki. Najbliższą szansą będzie wystawiany 5 lutego w sosnowieckiej Muzie spektakl "The Matura Story".

Sosnowieccy policjanci włączyli się w akcję informacyjną, bowiem wykonując na co dzień swoje zadania nierzadko spotykają się z przykładami tragedii ludzkiej. Dążąc do podnoszenia swych kwalifikacji starają się na bieżąco uzupełniać wiedzę na temat form pomocy możliwej do uzyskania także ze strony organizacji społecznych. Policjanci na co dzień współpracujący z organizacjami ( nie tylko państwowymi i samorządowymi ale również właśnie społecznymi) to najczęściej policjanci dzielnicowi. Wszyscy oni są w stanie podać szereg przykładów na to, jak wykonując swe zadania przypadkiem trafiali do osoby wymagającej natychmiastowej opieki paliatywnej. Niejednokrotnie zdarzało się, że osoba taka była pozostawiona bez opieki i pomocy, bowiem nie mając nikogo bliskiego, a również nie posiadając wiedzy na temat dostępnych form pomocy, o wsparcie takie nigdy się nie zwróciła. Policjanci mają również świadomość jak wiele osób pomocy takiej wymaga, a jak relatywnie niewiele jest miejsc, gdzie można ją uzyskać. Wiedzą też, jak wiele osób wciąż nie korzysta z możliwości przekazania 1% swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Właśnie z uwagi na powyższe zdecydowali się włączyć w akcję informującą o możliwości przekazania 1% podatku na rzecz wsparcia budowy Sosnowieckiego Hospicjum- przykłady na to, jak bardzo jest ono potrzebne, napotykają bowiem niemal na każdej służbie.  

Powrót na górę strony