2017 Rok pieszego

APELUJEMY O OSTROŻNOŚĆ! Trzy potrącenia pieszych jednego poranka

Sosnowieccy policjanci wykonywali dzisiejszego poranka czynności na miejscach trzech zdarzeń drogowych z udziałem pieszych, do jakich doszło przeciągu zaledwie trzech godzin. Obrażenia jednej z pokrzywdzonych są bardzo rozległe. To właśnie tej najpoważniej rannej kobiecie pierwszej pomocy na miejscu wypadku udzielili funkcjonariusze służby więziennej, którzy byli jego naocznymi świadkami.

Do zdarzenia doszło tuż po godzinie 6.00 rano. Na ul. Andersa, na wysokości cmentarza, na oznakowanym przejściu, kierująca daewoo, 48-letnia mieszkanka Sosnowca, potrąciła 49-letnią pieszą. Chwilę później, tą samą pieszą potrącił kierujący dostawczym Renault Master, 32-letni mieszkaniec Katowic. Pokrzywdzona nieprzytomna, ż poważnymi obrażeniami, została przetransportowana do szpitala. Zanim o zdarzeniu zostały poinformowane służby ratownicze, na miejscu wypadku pierwszej pomocy poszkodowanej udzielali dwaj funkcjonariusze Służby Więziennej z sosnowieckiego Aresztu Śledczego, którzy zabezpieczyli również miejsce zdarzenia do czasu przyjazdu Policji. Kierująca daewoo był trzeźwa, natomiast kierowca Renault, jak się okazało, znajdował się w stanie po użyciu alkoholu- w wydychanym przez niego powietrzu było go niemal 0.3 promila.

Do kolejnego potrącenia doszło przez godziną 7.00 kierujący samochodem dostawczym, również na oznakowanym przejściu dla pieszych potrącił 64-letniego mężczyznę. Poszkodowany, na szczęście bez poważniejszych obrażeń, został przewieziony do szpitala gdzie przejdzie wszystkie konieczne badania. Natomiast przed 9.00, ponownie na ul. Andersa, tym razem na oznakowanym przejściu dla pieszych, na wysokości przystanku tramwajowego przy dawnych zakładach odzieżowych, 29-letnia kierująca oplem potrąciła 68-letniego mężczyznę. Pieszy bez poważniejszych obrażeń trafił pod opiekę lekarzy. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi.

Apelujemy do pieszych ! W okresie trudnych warunków atmosferycznych, przy ograniczonej opadami czy mgłą widoczności, zachowajmy szczególną ostrożność! Nawet jeśli znajdując się na przejściu dla pieszych mamy pierwszeństwo, zwróćmy baczną uwagę na nadjeżdżające pojazdy, bowiem to my, jako piesi uczestnicy ruchu drogowego, jesteśmy szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo, a w zderzeniu z pojazdem ważącym przynajmniej blisko tony, to właśnie my możemy odnieść najpoważniejsze obrażenia, jeśli okaże się, że kierujący nas nie zauważył.