Bezpieczny internet - Profilaktyka - Prewencja - Komenda Miejska Policji w Sosnowcu

Profilaktyka - Prewencja

Bezpieczny internet

 

ZSO Nr 11

Wczoraj policjancji w Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu i Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach odwiedzili dwie placówki na terenie Sosnowca, gdzie rozmawiali z dziećmi bezpiecznym internecie. Potrzebę takiej rozmowy zauważyli nauczyciele, którzy  poprosili policjantów o spotkanie.

 

To, że internet jest kopalnią wiedzy widzą wszyscy Ci, którzy z niego korzystają. Dla naszych najmłodszych to rówież jeden wielki plac zabaw. Dzieci jednak na tym placu zabaw nie do końca są bezpieczne, bo kontakt z wieloma pozostającymi poza kontrolą dorosłych treściami może być dla nich poprostu szkodliwy. Lista złych rzeczy, na które dzieci mogą się natchnąć w internecie jest długa. Pornografia, przemoc, wulgarność, rasizm i ksenofobia, sekty i inne formy psychomanipulacji, używki, broń, hazard i wiele innych. Czy w ogóle zastanawiamy się na tym, kiedy dajemy swojemu dziecku komputer i przy pomocy kabla dajemy mu nieograniczoną łączność z tym co dobre i z tym co złe ? Ważne dla dzieci jest więc to, aby o tym wiedziały i w porę mogły zaalarmować swoich opiekunów. Rolą nas, dorosłych jest zadbanie o to, by chronić dzieci przed tym, co jest dla nich szkodliwe. Pamiętajmy o tym, że zagrożenia nie płyną tylko z realnego świata, lecz także z tego wirtualnego. Właśnie o takich potencjalnych zagrożeniach policjanci opowiadali dzieciom. 

Policjanci odwiedzili Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1 przy ulicy Skwerowej 21 oraz Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 1 przy ulicy Staropogońkiej  64a.

 

Pamiętajmy, że najlepszym sposobem ochrony dziecka jest rozmowa z nim. Nie ma lepszej ochrony niż mądry, troskliwy rodzic i jego opieka. Żadne rozwiązania techniczne nigdy nie zastąpią dobrego kontaktu rodzica z dzieckiem.

 

Kilka dobrych rad dla rodziców:

 

  • Niech komputer stoi we wspólnym miejscu w domu
  • Pokaż dziecku wartościowe i bezpieczne strony
  • Nie bój się internetu. Internet sam w sobie nie jest zły
  • Rozmawiaj ze swoim dzieckiem
  • Surfuj po sieci razem z dzieckiem.
  • Ustalaj zasady korzystania z internetu  i egzekwuj je
  • Pamiętaj o  programach  filtrujących  

 

 

 
ZSO Nr 11
ZSO Nr 11
Ognisko Nr 1
 
Ognisko nr 1

 

 

Oficer Prasowy - 03.03.2010 r.