Strzeżmy swoich kart - Profilaktyka - Prewencja - Komenda Miejska Policji w Sosnowcu

Profilaktyka - Prewencja

Strzeżmy swoich kart

O tym, jak przykra jest utrata pieniędzy nie trzeba nikogo przekonywać. Ale nie do zniesienia jest sytuacja, kiedy sami robimy głupstwa, które nas drogo kosztują. Podanie swojego numeru pin do karty oszustowi jest .... . Z pewnością zastanawia się  nad tym sosnowiczanka, która podała kod do swojej karty obcemu mężczyźnie. Wystarczyło, że zadzwonił i podał się za pracownika banku. Apelujemy o rozwagę !

 Na terenie zakładu pracy nieznany sprawca ukradł z torebki kartę bankomatową. Kiedy posiadał już kartę potrzebny był mu pin, żeby dostać się do pieniędzy. Skontaktował się więc telefonicznie z właścicielką karty, przedstawił się, że jest pracownikiem banku i poprosił o podanie pinu, bo musi zablokować kartę. Kobieta niczego nie podejrzewając  podała mu 4 magiczne cyfry i ... . Potem zorientowała się, że z jej konta zniknęły pieniądze.  Teraz postępowanie prowadzi policja. 

To historia ku przestrodze. Nikt nie ma prawa wyciągać od nas przez telefon informacji. Inną sprawą jest to, że  my sami obcym ludziom przez telefon udzielamy naprawdę bardzo szczegółowych informacji dotyczących nas i naszej rodziny.

 

PAMIĘTAJ !

 

  • Każdy klient, który zauważy kradzież pieniędzy ze swojego konta, powinien jak najszybciej zgłosić się do placówki banku i złożyć pisemną reklamację, 
  • Uchronienie się przed oszustami zależy od  nas samych  i ostrożności przy posługiwaniu się kartą bankomatową oraz jej zabezpieczeniem,
  • Należy kontrolować na bieżąco stan konta, jeśli zauważy my transakcje, których nie dokonanywaliśmy, natychmiast należy poinformować o tym bank i zastrzec kartę.
  • Jeżeli nie potrafimy zapamiętać numeru PIN warto go zapisać, 
  • Pamiętajmy,  nigdy  nie należy przechowywać numeru PIN razem  z kartą.

 

 

 

 

Oficer Prasowy - 05.03.2010 r.