Uwaga na oszustów ! - Profilaktyka - Prewencja - Komenda Miejska Policji w Sosnowcu

Profilaktyka - Prewencja

Uwaga na oszustów !

 

Wczoraj około południa na ulicy Jagiellońskiej 5  koleini oszuści okradli starszą kobietę. Tym razem przedstawili się, że są z elektrowni i przyszli sprawdzić  licznik. Nawet ubrania mieli podobne do tych,  w jakich pracują energetycy.  Jak szybko okazało się wcale  nie przyszli sprawdzić licznika, przyszli okraść  kobietę. Alepujemy o czujność !

 

Do zdarzenia doszło pomiędzy 11.15 - 12.15 w jednym z mieszkań przy ulicy Jagiellońskiej  5. Dwóch nieznanych sprawców zapukało do starszej Pani, powiedzieli, że przyszli sprawdzić licznik. Kiedy wpuściła ich do wewnątrz odwrócili jej uwagę  i ukradli pieniądze. Poszkodowana to 83-letnia mieszkanka Sosnowca. Z ustaleń wynika, że mężczyźni mogli mieć około  30 - 35 lat, średniego wzrostu. Postępowanie prowadzi Komisariat Policji I w Sosnowcu.

 UWAGA !!!

 W ostatnim okresie czasu nasiliły się kradzieże, których ofiarami są osoby starsze, samotnie zamieszkujące.  Złodzieje pukają do drzwi upatrzonych ofiar podają się za znajomego kogoś z rodziny, za pracowników różnych instytucji np.: elektryka, pracownika administracji, a nawet policjanta  lub oferują coś do sprzedaży. Często zdarza się, że jest to mężczyzna i kobieta, której obecność ma wzbudzić dodatkowe zaufanie. Schemat działania od lat jest ten sam. Jak oszuści znajdą się wewnątrz mieszkania jedna osoba odwraca uwagę właściciela, a druga szuka... Nie trwa to zbyt długo, ponieważ ludzie trzymają pieniądze w bardzo podobnych miejscach tj. szufladach, szafach. Jak zdobędą to co chcieli wychodzą i znikają. Najczęściej poszkodowani szybko orientują się, że coś im zginęło, kojarzą to z odwiedzinami nieznajomych, ale jest już za późno. Złodzieje potrafią być naprawdę perfidni. Inna forma okradania starszych osób polega na mechanizmie, który wydaje się wręcz nieprawdopodobny. Ludzie po telefonie obcej osoby, która podaje się np. za „wnuczka” biegną do banku wypłacają oszczędności życia, które zgodnie z instrukcją wydaną przez telefon przez obcą osobę przekazują komuś kogo pierwszy raz widzą na oczy. Niestety po fakcie kontaktują się z rodziną, a wtedy okazuje się, że padły ofiarą złodzieja. Policja apeluje o rozwagę i zachowanie ostrożności przy kontaktach z obcymi ludźmi. PAMIĘTAJ... - będąc w domu zawsze zamykaj drzwi wejściowe na zamki, - nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia, kto i po co przyszedł, - jeśli musisz kogoś wpuścić , nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu, - poproś o pomoc sąsiada niech towarzyszy Ci przy niespodziewanych odwiedzinach, - nie dawaj żadnych pieniędzy akwizytorom i nie podpisuj z nimi żadnych umów, - nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za kogoś z rodziny, - nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie o swoich danych personalnych, numerach kont bankowych, nie mów o swoich planach życiowych i o członkach swojej rodziny, - jeżeli cokolwiek wyda się nam podejrzane zadzwońmy na policję.

 

APELUJEMY DO LUDZI MŁODYCH, aby ostrzegali przed niebezpieczeństwem swoim dziadków, aby przeczytali powyższe rady i powiedzieli im na jakie niebezpieczeństwa są narażeni ze strony oszustów domokrążców. 

 

 

Oficer Prasowy - 02.04.2010 r.